PIECZARKI FASZEROWANE TUŃCZYKIEM I SZPINAKIEM

PIECZARKI FASZEROWANE TUŃCZYKIEM I SZPINAKIEM

Składniki:

  • duże pieczarki (ważne aby były świeże)
  • 500 g szpinaku baby
  • dwie puszki rozdrobnionego tuńczyka w wodzie
  • 4-5 jajek na twardo
  • 1 mała cebula
  • sól, pieprz
  • dwie łyżki oliwy

Zaczynamy od ugotowania jajek na twardo. W tym samy czasie myjemy pieczarki i usuwamy ewentualnie jeśli występuję pierścienie na trzonie a także jeśli to konieczne skracamy trzon pieczarki. Pamiętajcie im większe pieczarki tym lepiej, można je dostać w większości sklepów sieciowych. Pieczarki osuszamy papierem lub ściereczką. Następnie myjemy szpinak, który kroimy na mniejsze części a następnie wrzucamy go do dużej szklanej miski.

W międzyczasie siekamy cebulę, na drobne kawałki i podsmażamy na patelni na oliwie około 2-3 minut, tak aby zostawić zapaś PIECZARKI FASZEROWANE TUŃCZYKIEM I SZPINAKIEM, kuchnia Piotr, mojkociolek.pl, pieczarki faszerowane,pieczarki, szpinak, pieczarkiaby doszła w piekarniku. Całość z patelni po ostygnięciu wrzucamy do miski z pokrojonym szpinakiem. Teraz czas na tuńczyka i jajka. Puszki tuńczyka odsączamy i wrzucamy do miski. Pamiętajcie aby przed wrzuceniem tuńczyka, spróbować kawałek gdyż w zależności od producenta jest on mniej lub bardziej słony. Ostudzone jajka na twardo obieramy i kroimy na mniejsze części również wrzucając do szklanej miski.

Całość miksujemy za pomocą blendera lub ręcznie widelcem doprawiając solą i pieprzem. Czasami przy tym daniu dodaję rozgnieciony czosnek, ale jak to w takich przypadkach kwestia upodobań i smaków. Miksujemy do uzyskania jednolitej masy.

Pieczarki faszerowane tuńczykiem i szpinakiem pawie gotowe. Do zwieńczenia dzieła pozostało nam tylko przygotowaną masę włożyć do kapeluszy pieczarek. Nie bójcie się włożyć tego maksymalnie dużo, wtedy smak takiej pieczarki jest najlepszy i co najważniejsze soczysty, ale pamiętajcie aby nie przesadzić. Między pieczarką a farszem musi być wagowa równowaga, żeby danie mogło upiec się równomiernie.

Tak przygotowane pieczarki wkładamy do rozgrzanego piekarnika w temperaturze 180C i pieczemy około 30-40 minut w zależności od wielkości pieczarek i nałożonego farszu. Obserwując piekarnik łatwo  zauważyć kiedy należy wyjąć danie, gdyż wierzchnia warstwa zacznie się lekko brązowić a pieczarki z pewnością puszczą soki.

Danie podajemy świeże, nie odgrzewajmy, gdyż pieczarki przybiorą lekko gorzkawy posmak i nie każdemu będą smakować.

Czas przygotowania : 1h

Ilość porcji: dwie pieczarki na osobę

 

Życzę smacznego

Piotr

Udostępnij