ŚLEDŹ W ŚMIETANIE Z OLIWKAMI I SAŁATĄ RZYMSKĄ

ŚLEDŹ W ŚMIETANIE Z OLIWKAMI I SAŁATĄ RZYMSKĄ

Składniki :

  • śledź matias w oleju 400g
  • mały gęsty jogurt (nie może być za kwaśny) lub śmietana 18%
  • 1 biała cebula
  • mała sałata rzymska
  • mały słoik oliwek zielonych
  • pieprz
  • cukier

Śledź w śmietanie to danie jest bardzo proste w przygotowaniu, jest ono bardzo popularne na naszych polskich stołach, ale często przybiera mało atrakcyjną formę. To na czym mi zależało, żeby zrobić małą wariację typowego śledzia w śmietanie stąd pomysł aby ubarwić go zieloną sałatą rzymską oraz oliwkami, co niewątpliwie czyni go bardziej wyróżniającym wśród śledzi.

Na początek odsączamy śledzia z oleju i płuczemy zimną wodą, aby spłukać resztki oleju i soli. Jeśli śledź jest bardzo słony (warto spróbować) moczymy go w wodzie około 10-20 minut, ale jeśli śledź jest bardzo słony lub intensywny w zapachu warto go namoczyć w mleku. Czas moczenia zależy od wielkości śledzia i w przypadku śledzi z beczki może wynieść nawet ponad godzinę, a przy bardzo zasolonych nawet kilka godzin.

Po namoczeniu, próbujemy oczywiście, aby sprawdzić czy nie jest on za słony i jeśli wszystko jest w porządku kroimy filety w paski o szerokości 1 cm i wkładamy do szklanej miski. Następnie kroimy cebulę w drobną kostkę i zasypujemy śledzia. Następnie wsypujemy 2-3 łyżeczki cukru i mieszamy. Śledzia w takiej postaci ja osobiście wstawiam do zamrażalnika na 20 minut po to aby skruszał.

W między czasie kroimy sałatę rzymską i przygotowujemy oliwki do ozdobienia dania.  Po wyjęciu śledzia z zamrażalnika dodajemy pozostałe składniki i mieszamy. Przed podaniem odstaw potrawę jeszcze na 30 minut do lodówki.

Czas przygotowania : 1h

Ilość porcji : 4 osoby

Życzę smacznego

Piotr

Udostępnij